Bc. Michal NOVÁK (věk 42 let)
V oblasti bezpečnostně-právní problematiky se v rámci výkonu mého zaměstnání u Policie České republiky pohybuji více jak 22 let. V roce 1994 jsem získal v rámci základní vojenské služby ve Vyškově časově omezený certifikát instruktora MUSADO MCS (Military Combat System) 1. stupně, jehož platnost uplynula. V roce 2006 jsem úspěšně ukončil tříleté bakalářské studium na Univerzitě Hradec Králové ve studijním programu Specializace v pedagogice obor Sociální patologie a prevence. V současné době se aktivně věnuji bojovému umění Karate stylu Shotokan (3. kyu) a z časových důvodů již pouze rekreačně MUSADO MCS - 1. a 2. stupeň.
Vzhledem k tomu, že nabídka zájmových kroužků věnujících se praktické sebeobraně dětí a mládeže není ve Velké Poříčí zastoupena a doprava dětí do vzdálenějších oddílů sebeobrany je pro rodiče mnohdy časově i finančně náročná, rozhodl jsem se pro místní děti vytvořit zájmový kroužek s názvem Základy sebeobrany pro děti. V žádném případě se nejedná o certifikovanou výuku shora uvedených bojových umění, ale pouze o aktivitu "rodiče", který chce svým dětem a ostatním "kamarádům" předat základní praktické zkušenosti z oblasti sebeobrany.
Zájmový kroužek je primárně určen pro děti od 3. do 8. třídy ze Základní školy Velké Poříčí, a to v rozsahu 2 x 1 hodina týdně, každé pondělí (mimo školních prázdnin a svátků), od 15.15 h do 16.15 h a dále od 16.15 h do 17.15 hodin. Po zkušenostech z předchozího školního roku 2014/2015 se první vyučovací hodiny účastní všechny přihlášené děti, kdy bude vyučována základní níže uvedená struktura výuky sebeobrany pro začátečníky. Druhá vyučovací hodina je určena pouze pro děti, které při první hodině sebeobrany nenarušují její průběh (nejsou opakovaně napomínány, řádně cvičí určené techniky, nezlobí apod.), mají skutečný zájem rozvíjet získané schopnosti a dovednosti a plně respektují pravidla našeho společného cvičení.
Základní struktura výuky bude obdobná jako u ostatních úpolových sportů, tedy rozcvička; protažení celého těla za využití Suzukiho strečinku, který rozvíjí kloubní pohyblivost; cviky pro rozvoj tělesné síly (kliky, dřepy, sedy-lehy); úpolové hry; nácvik základních postojů, krytů, úderů, pádů, sebeobranných technik a jejich opakování. Vzhledem k tomu, že se jedná o praktickou sebeobranu, nebude výuka "svázána" sportovními pravidly. Důležitou součástí výuky, které není obvykle věnována ve sportovních oddílech dostatečná pozornost, jsou právní aspekty sebeobrany a právní minimum z oblasti trestního práva, jejichž znalost pomůže dětem správně vyhodnotit situaci a přiměřenost jejich obrany. Vědět, co je správné a účinné, a jaký následek může jejich jednáním vzniknout, pomůže dětem se zvýšením jejich sebevědomí.
Cílem mého snažení je přispět k výchově "Našich" dětí, které by pravidelným tréninkem měly postupně rozpoznat možná nebezpečí, se kterými se jako děti mohou setkat (šikana, oběť trestného činu apod.), adekvátně a správně na toto nebezpečí reagovat a v případě akutního nebezpečí se i účinně bránit.